Блог

Фінляндія прагне демократизувати «дикий захід» штучного інтелекту

Фінляндія виділила себе у всьому світі, коли йдеться про розуміння та застосування штучного інтелекту (ШІ). В основі цих постійних і цілеспрямованих зусиль лежить технічний агент і партнер Reaktor , чий курс « Елементи AI» продовжує доводити, що AI призначений не тільки для промисловості. 

Насправді ШІ, як виявляється у Фінляндії, є ідеальною зброєю для використання можливостей «дикого заходу». І таким чином країна – і, зокрема, її столиця Гельсінкі – робить використання ШІ більш безпечним та етичним.
ШІ – це не лише інструмент для криптовалюти, банківської справи, маркетингу та прогнозування високого рівня – натомість штучний інтелект і машинне навчання продаються у Фінляндії як універсальна модель – інструмент, який може полегшити хобі, професії та сфери навчання в суспільстві. . 
Єдина відмінність між застосуванням штучного інтелекту в широкому сенсі та його сучасним шаблонним сприйняттям — це освіта. І саме на цьому зосереджують свої зусилля Фінляндія, точніше Гельсінкі, Reaktor та Elements of AI . 
Теему Роос, професор інформатики в Університеті Гельсінкі , який є провідним викладачем курсу Elements of AI, сказав: «Як приклад, я натрапив на студентку, хобі якого було шиття. Вона пояснила мені мистецтво малювання візерунків на папері та потребу в цьому бачення завчасно того, що ви хочете створити. Вона хотіла перевірити, чи зможе вона застосувати штучний інтелект до цього процесу, і я, не знаючи взагалі нічого про шиття, просто сказав: «Давай». 
«Я б сказав те саме комусь із мистецтв, чи ручної праці, чи водіння автобуса, чи будь-якого застосування, яке ви могли придумати. Справжні великі можливості з ШІ – це не те, що ми бачимо в статтях про лідерство думок чи в галузевих журналах, це цей дикий захід повсякденного використання. І тому так важливо, щоб кожен мав хоча б елементарне розуміння цього». 
Роос також є керівником освітньої програми AI у Фінському центрі штучного інтелекту. І його відстоювання ідеї «ШІ для всіх» уже призвело до того, що понад 750 000 людей вирішили  вивчити – принаймні – основи штучного інтелекту . 
Загальна програма включає в себе сегмент «Введення в штучний інтелект» і частину «Будівельне штучне інтелект», де студенти різного віку та різного походження спочатку ознайомлюються з основами роботи штучного інтелекту, перш ніж заглиблюватися в його прикладні атрибути.  
Але, мабуть, найбільш вагомий внесок курсу в розвиток ШІ в суспільстві – це його зосередженість на етиці.  
Історії про упередження, коли справа доходить до розпізнавання облич або расового профілювання, не є рідкістю в промисловості, але занадто мало читачів визнають той факт, що комп’ютери не упереджені. Люди упереджені, і дані, що надходять у ці машини, спочатку повинні бути спотворені, щоб дати такі несприятливі результати.  
«Я б сказала, що існує однакова кількість інформації та дезінформації», – сказала  Меган Шайблі , американка, яка переїхала з Великобританії до Фінляндії після зустрічі з підприємцями з Гельсінкі та дізнавшись про підхід до розвитку технологій, який там існував. Зараз, будучи головним виконавчим директором Reaktor, вона є першовідкривачем демократизації технологій та пов’язаних з ними додатків.  
«Демократизація полягає в створенні чогось з урахуванням усіх типів кінцевих користувачів – те, що користувачі ШІ не завжди роблять, і про що багато людей знають недостатньо», – сказав Шайбле. «Наприклад, з усіх людей, які пройшли масовий відкритий онлайн-курс у Гарварді та Массачусетському технологічному інституті, було виявлено, що 85% з них вже мають ступінь бакалавра. 
«Так часто технічні курси рекламуються як щось, що демократизує освіту, але насправді вони лише посилюють розрив – те, що не має сенсу, коли інструменти, про які йде мова, застосовуються та впливають на всіх». 
З 750 000 студентів Elements of AI 40% становлять жінки – майже вдвічі більше, ніж в інших онлайн-джерелах з інформатики. І, як зазначив Рус, значна частина походить з досвіду за межами академічних кіл, наукових даних чи підприємств високого рівня. Вони просто члени населення, які або хочуть дізнатися про хвилю штучного інтелекту, яка впливає на те, як вони роблять вибір у повсякденному житті; або знайти способи застосувати це до власних ситуацій і діяльності. 
«Або, сподіваюся, обидва», — сказав Шайбле. 

Ділова поведінка 

Ця зосередженість на етиці та демократизації також важлива не лише з точки зору повсякденного користувача. Розвиваючись паралельно з такими тенденціями, як стійкість (у всіх її формах), конфіденційність даних, кібербезпека та етичні джерела, оскільки все більше людей дізнаються про підводні камені або зловживання, пов’язані з AI, це змусить організації, які зараз домінують у розмовах про AI, діяти більше. відповідально.  
«Цей аспект споживчої влади та тиску є особливо важливим, оскільки він може виникнути лише через освіту та знання», – сказав Шайбле. «Але створити більш загальне розуміння етики в ШІ – це також допомогти захистити бізнес, який, можливо, потрапив у пастки під час розробки своєї інфраструктури чи стратегії. 
«Тут, в Європі, ЄС, швидше за все, сильно вдарить по компаніям, які не відповідають певним стандартам щодо демократизації ШІ, оскільки ця тенденція розвивається. Отже, у цьому ключі країни ЄС і підприємства мають можливість випередити і бути трохи більш активними щодо того, як адаптувати ці рішення на користь усіх, а не лише певної демографії». 

Від Фінляндії до світу 

Але чому Фінляндія лідирує?  
Schaible вирішила зробити Гельсінкі своїм домом, знаючи, що інклюзивність у сфері технологій буде життєздатною моделлю. Це не скрізь, і Роос навіть сказав, що використання Elements of AI може бути настільки високим лише у Фінляндії. 
Він додав: «Ми маємо глобальне поширення курсу, але я помітив, що людям з англомовних країн важче прочитати блок інформації, критично обміркувати його, а потім сформувати власну думку, ніж фінським… говорять студенти. 
«Я думаю, що у Фінляндії наша шкільна система добре готує людей до того, щоб вони могли критично читати пакети інформації, а не просто сприймати речі за чисту монету. І як тільки ви пройдете основи того, що таке ШІ, це дійсно дає людям перевагу для аналізу, незалежно від того, чи є його використання етичним чи надійним, чи ні». 
По суті, Гельсінкі став неієрархічним, технологічно підкованим і соціально налаштованим центром, який пропагує те, як має виглядати майбутнє ШІ. Той факт, що вплив Reaktor та Elements of AI вже є міжнародним (і зростає), є надзвичайно багатообіцяючим, але він продовжує підтримуватися національним населенням Фінляндії, з якого більше 4% зараз пройшли курс, сказав Шайбле. 
«Коли ви створюєте щось, що підходить для всіх людей, ви бачите результати з іншого боку, які є набагато ефективнішими», — додала вона. «У певному сенсі це чудове відображення того, чому ШІ в першу чергу потрібно демократизувати. 
«Ми пропустили човен з Інтернетом, і він просто заволодів без необхідного регулювання чи контролю. З ШІ ми знаємо як позитивні, так і негативні наслідки, які можуть мати ці технології, тому працювати з людьми різного походження, щоб взяти під контроль цю ситуацію, може бути тільки добре». 
По суті, Фінляндія керує як чемпіоном, так і приборканням цього штучного інтелекту дикого заходу.  

Новини
Made on
Tilda